Odświeżona Katana na rok 2022 debiutuje na targach EICMA w Mediolanie

0

Podczas targów motocyklowych EICMA w Mediolanie Suzuki zaprezentowało najnowszą odsłonę modelu Katana przygotowaną na 2022 rok. Premiera Suzuki GSX1100S Katana pierwszej generacji była ogromną sensacją w 1981 roku. Model zdobył serca motocyklistów na całym świecie i na zawsze odmienił trendy motocyklowe. Wrażenie, które zrobiła Katana było tak wielkie, że nawet dziś wpływa ona na design współczesnych motocykli.

Wkładając swoje serce i duszę w wykucie oryginalnej Katany, Suzuki nigdy nie straciło zainteresowania i miłości do tego modelu. Legenda Katany była wciąż żywa i kolejne generacje projektantów i inżynierów wyczekiwały dnia, w którym będą mogły opracować nowe wcielenie tego kultowego modelu.

Aż nadszedł ten dzień jesienią 2017 roku, kiedy to na wystawie motocyklowej EICMA w Mediolanie zaprezentowano prototyp o mówiącej wszystko nazwie KATANA 3.0 CONCEPT. Zaprojektowana przez sławnego designera motocyklowego Rodolfo Frascoli i zbudowana przez Engines Engineering – ta nowa wizja zupełnie współczesnej Katany wznieciła ogień w sercach wszystkich motocyklistów.

Uważnie słuchając opinii i uwag podczas EICMA-y, podekscytowane ogromnym potencjałem zaprezentowanym przez prototyp KATANA 3.0, Suzuki zdecydowało, że to właściwy moment by odsłonić całkowicie współczesną, podążającą z duchem czasów, nową wersję legendarnej Katany. Rozwój modelu produkcyjnego ruszył niebawem, a zespół inżynierów i projektantów w Hamamatsu pracował niestrudzenie, aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu końcowego – wykonania wszystkich elementów składowych by stworzyć nową legendę – KATANĘ 2022.

Każdy z elementów stylistycznych oraz komponentów silnika czy podwozia wyróżniających Katanę, przeszedł przez wiele etapów rozwojowych i był dopracowany do maksimum, by osiągnąć oczekiwany poziom wyrafinowania i funkcjonalnego piękna. Ogólnie droga rozwojowa Katany przypominała proces wykuwania japońskiego miecza, od którego nazwy pochodzi nazwa modelu.

Dalsze prace prowadzone nad doskonaleniem Katany 2022 przyniosły w efekcie jeszcze większą przyjemność z jazdy i lepsze ogólne osiągi tego motocykla. Do nowych elementów zalicza się wprowadzenie pakietu zaawansowanych systemów elektronicznych oraz poprawki, których wynikiem są jeszcze lepsze parametry silnika. Ulepszenia stylistyczne podkreślające jakość i charakterystyczny wygląd Katany obejmują nową kolorystykę dopasowaną do stylu ulicznego wojownika oraz nowe, efektowne wykończenia elementów użytkowych.

Głównym założeniem modelu KATANA jest “Kształtowanie nowej ulicznej legendy”

Katana została zaprojektowana jako motocykl uliczny o sportowym charakterze, który wykorzystuje zadziorny styl retro i doprawia go współczesnym designem i doskonałymi osiągami. Zbudowana by zapewnić ekscytującą jazdę, jakiej możesz wymagać od współczesnego motocykla klasy 1000, Katana łączy nie tylko świetne osiągi, ale też pełną kontrolę nad nimi oraz wygodną pozycję za kierownicą.
Suzuki oddając należny hołd legendarnej Katanie, mocno zaangażowało się w budowę i dopracowanie w najmniejszych szczegółach współczesnego motocykla o osiągach i stylistyce zgodnej z obecnymi standardami maszyn klasy 1000. Katana to odzwierciedlenie zaangażowania Suzuki w doskonalenie rzemiosła oraz gotowości do pracy nad każdym detalem, do momentu aż osiągnie pożądany efekt końcowy.

Z nowości w tym modelu pojawiły się takie rzeczy jak uchwyt kluczyka z nadrukowanym logo KATANA, sterowane elektronicznie przepustnice Ride-by-wire, mocowana na gumach redukujących wibracje, pływająca kierownica, funkcja wyboru trybu jazdy Suzuki Drive Mode Selector (SDMS), dwukierunkowy quickshifter czy asystent sprzęgła (SCAS).

Koncepcja stylistyczna Katany to “Poziom wyżej”

Wyznacznik doskonałego rzemiosła i funkcjonalnego piękna.
Inspiracją dla oryginalnej Katany z 1981 roku był legendarny japoński miecz o tej samej nazwie. To odpowiedni motyw z dwóch powodów. Po pierwsze odzwierciedla ostre linie stylistyczne oraz ponadprzeciętne osiągi legendarnej Katany. Po drugie ucieleśnia filozofię Suzuki i zamiłowanie do doskonałego rzemiosła i dbałości o najdrobniejsze szczegóły.
Japońscy miecznicy poświęcali niezliczone ilości godzin, by bezustannie kuć, formować i hartować surową stal po to, aby osiągnąć odpowiedni poziom czystości i wypracować odpowiednią formułę stali zanim nadali jej ostateczny kształt ostrza. Suzuki podobnie poświęca tyle czasu, ile jest wymagane, by zbudować i dokładnie przetestować elementy i części składowe prototypów, zanim nada im końcowy kształt motocykla. Efekty tych prac gwarantują najwyższą jakość nawet, jeśli nie są widoczne dla oka użytkownika.

Koncepcja kolorystyczna “Ekskluzywny szyk”

Stylistyka kolorystyczna poprzedniej generacji Katany miała nawiązywać do historii modelu. Kolorystyka nowej Katany 2022 wraz z matowym i satynowym wykończeniem została dobrana tak, by pasować do współczesnych gustów. Tak dobrane barwy doskonale współpracują z nowym wyglądem elementów podwozia, tworząc wrażenie wysokiej jakości wykonania.

Zmiany stylistyczne wprowadzone w elementach podwozia.
• Przedni widelec: kolor zmieniony z czarnego na złoty
• Koła: nowe kolory (odpowiednio do wersji)
• Sprężyna amortyzatora centralnego: kolor zmieniony z czerwonego na szary
• Siedzisko: dodane ciemne elementy w tylnej sekcji

Więcej szczegółowych informacji pod adresem:  https://suzuki.pl/media/moto/modele/katana-2021.

Share.

About Author

Comments are closed.