Wyruszył 2. Rajd Motocyklowy Weteranów

0

„Jeżeli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o Nas” – tymi słowami rozpoczął się 2. Rajd Motocyklowy Weteranów, który po raz kolejny organizuje Centrum Weterana Działań Poza Granicami (CWDPGP). 4 maja 2021 r. z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej kilkudziesięciu mundurowych motocyklistów wyruszyło w trasę i odwiedziło pierwsze miejsce spoczynku jednego z poległych weteranów.

Głównym celem rajdu jest upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa. Dlatego już dzisiaj żołnierze odwiedzili grób śp. mjr. Krzysztofa Woźniaka, operatora Jednostki Wojskowej GROM (JW. GROM), który poległ w czasie działań bojowych w Afganistanie. Za swoją służbę został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego. Przy grobie został wystawiony posterunek honorowy przez JW. GROM, a motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicz pamięci. Modlitwę za poległego odmówił razem z mundurowymi kapelan Żandarmskiego Klubu Motocyklowego, weteran misji na Bałkanach ks. ppłk. Ireneusz Biruś. Weterani zapalili także znicz na grobie śp. Artura Żukowskiego, który poległ w Iraku.

Rajd rozpoczął organizator, komandor rajdu, dyrektor CWDPGP płk Szczepan Głuszczak w obecności gospodarza i również motocyklisty dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego. Zbiórka w Wesołej była także okazją do uroczystego rozpoczęcia weterańskiego sezonu motocyklowego.

W 2 Rajdzie Motocyklowym Weteranów bierze udział ponad 1300 motocyklistów głównie z wojska, ale także z policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, itp. Do Warszawy przyjechali tylko koordynatorzy wyjazdów, którzy będą organizować wyjazdy w swoich regionach na przydzielone im miejsca pochówku poległych weteranów. Wzięli udział w instruktażu, koordynacji oraz omówieniu najważniejszych zagadnień dotyczących Rajdu.

Przez 26 dni uczestnicy odwiedzą 127. poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120. żołnierzy, cywilnego ratownika medycznego, 5. policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.

Od 1953 roku wzięliśmy udział w 92 operacjach, przez które przewinęło się ponad 115 tysięcy polskich żołnierzy, funkcjonariuszy innych służb i pracowników cywilnych. Część z nich wróciła szczęśliwie do domu, niektórzy stracili tam zdrowie, a jeszcze inni z nich nie wrócili, oddając swoje życie w służbie dla Ojczyzny. W towarzystwie innych służb mundurowych podczas organizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa „2. Rajdu Motocyklowego Weteranów” chcemy wspomnieć naszych poległych kolegów, którzy poświęcili swoje życie w służbie ojczyźnie. Będziemy upowszechniać wiedzę na temat działań poza granicami państwa, popularyzować postawy patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb i kooperacji ze społeczeństwem, propagować aktywne formy spędzania czasu wolnego, promować będziemy bezpieczną jazdę i zachęcać do wspólnych spotkań także poza rajdem.

Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby. Środowisko zmotoryzowanych weteranów może stać się wartościową platformą do aktywnego spędzania czasu, wzajemnej pomocy, niezbędnego wsparcia dla uczestników misji.

Share.

About Author

Comments are closed.