Po zawodach w Most poznaliśmy pierwszych zwycięzców serii Alpe Adria

0

Podczas poprzedniego weekendu na torze Autodrom Most odbyły się zawody serie Alpe Adria, w których wzięło udział ponad dwustu zawodników z trzynastu europejskich państw. Organizatorem serii jest słowacka agencja Slovakia Racing, która i tym razem przygotowała dwa wyścigi. Oprócz głównej serii zawodnicy brali udział w wyścigach kilku narodowych mistrzostw oraz w serii IMRC Cup.

Ponieważ zwody w Most były przedostatnimi w tym sezonie, już teraz poznaliśmy kilku mistrzów, a o kolejnych miejscach zdecydują wrześniowe zawody na Slovakia Ringu.

Jedną z grup, której mistrza na rok 2016 już znamy jest grupa 125 Sport Production. Włoch Danilo Digiorgio, który w tym sezonie nie miał sobie równych, zwyciężył dwa razy w Most i tym samym potwierdził, że zasłużył na tytuł mistrza. Drugie miejsce w tabelce, po dwóch drugich miejscach należy do Czecha Radka Lamicha. O trzecie miejsce podzielili się Czech Petr Endršť i Słowak Peter Rauch.

W sobotnich wyścigach grupy 125GP/Moto3 zwyciężył brytyjski zawodnik Cameron Horsman, który pokonany przez Martina Gbelca, w niedzielę zdobył drugie miejsce. Gbelec w sobotnich wyścigach miał wypadek i nie był w stanie dokończyć wyścigu.  Na czele tymczasowej klasyfikacji znajduje się czeski zawodnik Oliver König, który nie wziął udziału w zawodach organizowanych na Autodromie ale w dalszym ciągu jest faworytem do tytułu mistrza Alpe Adria.

W grupie Superstock 600 powtórzyła się sytuacja z zeszłego roku, kiedy o tytuł mistrza walczyło dwóch Węgrów, David Juhász i Alen Györfi, którzy i tym razem w Most podzielili się o zwycięstwa. Przed ostatnimi zawodami ponownie tworzą dwójkę faworytów całkowitej klasyfikacji, przy czym większe szanse ma obrońca zeszłorocznego tytułu, Juhász, który pojawi się na Slovakia Ringu z 15-punktowym prowadzeniem.

Mimo tego, iż zwycięstwo w grupie Supertport w Most wywalczyli Polak Sebastian Zieliński i Czech Michal Chalupa, na czele tymczasowej klasyfikacji zostaje czeski zawodnik Igor Kaláb, któremu mogło wieść się lepiej. Niestety w niedzielnych wyścigach spadł w tabelce o 20 punktów za Chorwatem Martinem Ivanovem. Z kolejnymi dwoma punktami straty jest zwycięzca z niedzieli, Michal Chalupa. W związku z tym na Slovakia Ringu możemy być świadkami dramatycznego finału

Odwrotna sytuacja panuje w grupie Superstock 1000, gdzie tytuł mistrza obronił czeski zawodnik Michal Prášek. Jego największy konkurent z początku sezonu, Jaroslav Černý, z powodu obrażeń odniesionych z Pannonia Ringu nie pojawił się na wyścigach w Most, gdzie tym razem zwyciężyli Polacy Marcin Walkowiak i Daniel Bukowski. Práškovi do otrzymania pierwszego miejsca w grupie wystarczyło tylko drugie i trzecie miejsce w wyścigach w Most.

Najbardziej dramatyczne wyścigi na finałowych zawodach we Wrześniu obiecuje królewska grupa Superbike! Różnica pomiędzy wiodącym Austriakiem  Julianem Mayerem i Czechem Lukášem Pešką wynosi 7 punktów, a ponieważ w grze jest jeszcze możliwość uzyskania 53 punktów, mamy się na co cieszyć! Obaj zawodnicy zwyciężyli w Most, przy czym w sobotę wyścigi musiały być zakończone już  po 8 okrążeniu, co nie pocieszyło głównie Peškę, który nie był zadowolony z drugiego miejsca, na jakim się znajdował w tym czasie. Ciekawostką jest, że w sobotę na stopniach zwycięzców stał razem z młodszym bratem Karelem, który zdobył trzecie miejsce.

O ciekawe zakończenie weekendu zadbali zawodnicy serii IMRC Cup. W grupie do 600 cm3 zwyciężył Chorwat Martin Vugrinec, drugie miejsce należało do Słowaka, Milana Murgaša, który dzięki temu zdobył zwycięstwo w całej serii.

W wyższej grupie , nad 600 cm3, zwyciężył Polak Rafal Łyko. Na ostatnich zawodach sezonu rozegra się walka pomiędzy aż trzema zawodnikami , Słowakami Štefanem Cirbusem i Jurajem Knezovičem oraz pomiędzy zwycięzcą z Most Łyką, których w tabelce dzielą tylko 4 punkty.

Ostatnie zawody serii Alpe Adria Road Racing Championhip  IMRC Cupu odbędą się w dniach 23-25 Września na torze Slovakia Ring,  gdzie fani sportów motocyklowych mogą się cieszyć z fantastycznych wyścigów o mistrzowskie miejsca, zwłaszcza w grupie Superbike.